Galeria zdjęć - "Zabytki Andrychowa"

Kościół św. Macieja

Początki andrychowskiej parafii sięgają najpewniej I połowy XIV wieku Jednak na skutek wydarzeń okresu reformacji parafia przestała funkcjonować na kilka stuleci. W XVI lub na początku XVII wieku, w okresie powrotu wielu innowierców na łono kościoła katolickiego (m. in. właścicieli Andrychowa) powstał tu drewniany kościół, pełniący funkcje świątyni filialnej parafii w Wieprzu. Na jego miejscu w 1721 roku staraniem Salomei Szwarcenberg-Czemej stanął do dziś istniejący kościół murowany. Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana - gruntownie w latach 1838 i 1924-1929. W połowie wieku dobudowana została wieża, prezbiterium, przęsła naw bocznych oraz babiniec pochodzący z roku 1838, obejście dookoła absydy i górne piętro wieży wraz z wieńczącym ją hełmem pochodzą z lat 1924- 1929. Kościół kryje kilka interesujących i zabytkowych elementów wyposażenia: z XVI wieku pochodzi cyborium drewniane, z XVIII wieku: barokowa chrzcielnica, wczesnobarokowy krucyfiks, cenny obraz Matki Bożej Różańcowej z 1725 roku oraz pochodząca z tego samego roku polichromia Matki Bożej Różańcowej na zewnętrznej ścianie kościoła. Z 1886 roku pochodzi natomiast obraz Świętej rodziny.

Pałac Bobrowskich

Powstał w centrum miasta w pierwszej połowie XIX wieku. Murowana rezydencja powstała na planie podkowy w obowiazujacym wówczas stylu klasycystycznym. Pośrodku skrzydła głównego, od zajazdu znajduje się portyk z czterema kolumnami w stylu doryckim i niskim, trójkatnym frontonem. Pałac otoczony byt parkiem krajobrazowym, pełniacym dziś funkcje parku miejskiego. Wspomnieć nadto trzeba o dwóch domach podcieniowych z końca XVII wieku. Zbudowane zostały w konstrukcji zrębowej, z podcieniami od ulicy. Znajdziemy też w mieście kilka domów murowanych, o cechach klasycystycznych. Bardzo ciekawym świadectwem epoki jest także kaplica wzniesiona na cmentarzu parafialnym w 1884 roku "Bogu i spokojowi duszy". W andrychowskim zamku, zabytkowym obiekcie z przełomu XVII I i XIX wieku mieści się Izba Regionalna, gromadząca w swych zbiorach pamiątki i eksponaty obrazujące historię ziemi andrychowskiej, Obok znajduje się galeria "PASJA", w której organizowane są wystawy prac lokalnych twórców.

Cmentarz

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Beskidzkiej, w centralnym miejscu stoi kaplica Kośvizky'ch, wzniesiona jako rodzinny grobowiec dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców, obecnie pełniąca rolę kościoła cmentarnego. Na jej bocznej ścianie wmurowano tablicę upamiętniającą oficerów WP wywodzących się z tych okolic, a pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Starobiesku. Cmentarz jest miejscem spoczynu wielu andrychowian, którzy służyli Polsce i miastu w czsie pokoju i na wojennych frontach. Pamięć o andrychowianach-żołnierzch dokumentują tablice na symbolicznym grobie legionistów i uczestników I wojny światowej oraz tabliczka poświęcona biorącym udział w bitwie o Monte Cassino.

Pomnik Grunwaldzki

Na Górnicy, na niewiełkim skrawku ziemi pomiędzy szosą a torem kolejowym, stoi Pomnik Grunwaldzki ufundowany przez robotników Andrychowa dla uczczenia 500. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem.
Wzniesiony w 1910 r. został zburzony przez Niemców już na początku opkupacji. Odbudowany z okazji 550 rocznicy. Nadal przypomina o chwale oręża. Pod Pańską Górą, przy ul. Kościuszki zobaczyć można inny dowód patryiotyzmu: na kamiennym obramowaniu ujęcia źródła szmacznej i bogatej w minerały wody, w roku 1894 na polecenie Felicji hr. Bobrowskiej umieszczono tablicę, którą zniszczyli Niemcy. W roku 1994 z incjatywy lokalnego mięsiecznika "Nowiny Andrychowskie" i TMA tablica pomiątkowa powróciła na "studnię Kościuszki".

Kirkut

Na zachodnim obrzeżach miasta, w pobliżu najnowszego osiedla przy ul. Żwirki i Wigury znajduje się kirkut z około 400 macewami. Wygląd macew i napisy są również dowodem postępującej asymilacji Żydów, przez lata całe współtworzących kulturalne i gospodarcze oblicze Andrychowa. Dziś jednym z nielicznych zachowanych po nich śladów jest, obok cmentarza, tablica wmurowana w ścianę budynku przy ul. Szewskiej, w okresie okupacji stanowiącej razem z sąsiednią ul. Brzegi teren getta.



do góry  






(źródło: Mini przewodnik "Andrychów", Folder promocyjny Gminy Andrychów)
 
 

www.gim2andrychow.iap.pl