REKRUTACJA 2017/2018
Plan lekcji 2016/2017
Świetlica Szkolna
KONKURS GEOGRAFICZNY "RUSZ GŁOWĄ"
Miasteczko leży w kotlinie (346 - 432 m.n.p.m.), należące do niego sołectwa położone są bezpośrednio u podnóża Beskidu Małego - gęsto zalesionego, łagodnie uformowanego pasma gór średnich na południu Polski (najwyższe wzniesienie na terenie gminy - Madohora 929 m.n.p.m.). Łagodny klimat wpływa na powolne zmiany barw przyrody, dzięki temu krajobraz może urzekać swoim wyglądem przez okrągły rok. Naturalnie porośnięte wzniesienie i szumiące potoki górskie pozwalają głębiej odczuwać piękno przyrody. Kilkusetletnie bajecznie uformowane buki, wspaniałe daglezje, które pamiętają jeszcze czasy Franciszka Józefa, pachnące świeżością młodniki i subtelne brzozy nadają krajobrazowi niepowtarzalny koloryt. Na stokach uprawiane są gdzieniegdzie kamieniste pola. Różnorodność wiekowa i gatunkowa drzew i krzewów wpływa na bogactwo roślin i grzybów, a także na cały świat zwierząt. Na terenach objętych ochroną, na torfowiskach i łąkach można ujrzeć rzeżuchę trójlistną, storczyki, wełnianki, rosiczkę, mieczyki dachówkowate, orliki i skrzyp olbrzymi. Można tutaj obserwować różnego rodzaju płazy, których najpiękniejszą przedstawicielką jest salamandra plamista, prawie wszystkie żyjące w Polsce gatunki gadów, ptaki (dzięcioł czarny, głuszec, zimorodek, myszołów i bocian czarny), a także ssaki (np. jeleń karpacki, borsuk). Każdy, kto lubi rozkoszować się ciszą i bujną przyrodą, powinien nas koniecznie odwiedzić.

Lider Projektu Szkoła Promujšca Bezpieczeństwo

Szkoła Promujšca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem