W roku 2010/2011 w Gimnazjum nr 2 w Andrychowie kontynuowano realizację projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

Oto przegląd działań adresowanych do uczniów i rodziców czytaj więcej.

ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA
w Gimnazjum nr 2 w Andrychowie

Gimnazjum nr 2 w Andrychowie, wyróżnione w 2006 r. Certyfikatem „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, po raz kolejny zostało docenione za troskę o bezpieczeństwo uczniów. 8 października 2008 r. dyrektor szkoły mgr Halina Talar odebrała z rąk Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera oraz Komendanta Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie Andrzeja Rokity przedłużenie Certyfikatu na lata 2008 – 2010 (przedłużono go 26 gimnazjom z Małopolski). Wyróżnieniem było zaproszenie delegacji na uroczystość wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” do Małopolskiej Komendy Policji, gdzie zaprezentowano udział gimnazjum w projekcie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
Jak realizujemy ZPB w naszej szkole? Doskonalimy i usprawniamy dotychczasowe działania, na które składają się między innymi: monitoring wizyjny wokół szkoły i wewnątrz budynku, zamknięcie szkoły na czas zajęć i przestrzeganie procedur zwalniania uczniów do domu, czujność nauczycieli i personelu szczególnie podczas przerw, badania ankietowe, realizowanie programów profilaktycznych.
Ale to nie wszystko. W roku szkolnym 2007/2008 postanowiliśmy zaktywizować młodzież i bardziej niż dotychczas zaangażować ją w ZPB. Tematem wiodącym była "Bezpieczna szkoła - bezpieczne miasto". Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli realizowali trzy projekty. Klasy I pracowały nad projektem „Przyjazna szkoła", klasy II nad projektem „Przyjazne miasto" a III klasy nad „Mapą zagrożeń naszego miasta". Młodzież wykonała wiele zdjęć, przeprowadziła wywiady w Straży Miejskiej, w Komisariacie Policji, w instytucjach organizujących zajęcia dla dzieci i młodzieży. Z zebranych materiałów powstały ciekawe prezentacje multimedialne. Uczniowie przedstawili szkołę i miasto jako miejsca, gdzie można rozwijać zainteresowania i bezpiecznie spędzić czas. Zwrócili również uwagę na te miejsca w mieście, gdzie bywa niebezpiecznie, które należy omijać, by uniknąć zagrożeń. Równie ciekawym pomysłem było przygotowanie i przedstawienie spektaklu teatralnego na podstawie bajki profilaktycznej. Zarówno spektakl, jak i prezentacje multimedialne obejrzeli uczniowie całej szkoły oraz partnerzy ZPB: przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty i Wychowania, Straży Miejskiej, Komisariatu Policji w Andrychowie i Powiatowej Komendy w Wadowicach, Ośrodka Wspierania Rodziny, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Centrum Kultury i Wypoczynku, Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ksiądz katecheta z Parafii św. Stanisława, przedstawiciele Rady Rodziców.
Warto podkreślić, iż od początku realizacji projektu ZPB mogliśmy liczyć na pomoc Pani Marii Łopusińskiej – Komendanta Powiatowej Policji w Wadowicach i Pani Małgorzaty Hombesch z Zespołu d/s Patologii i Nieletnich oraz Pana Rafała Tlałki z Komisariatu Policji w Andrychowie. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia Burmistrza Andrychowa – Jana Pietrasa.
Wszystkim partnerom ZPB serdecznie dziękujemy.
Teresa Komendera – lider Zespołu Bezpieczna Szkoła

Zdjęcia z uroczystości wręczenia Certyfikatu















Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 2 w Andrychowie
rok szkolny 2007/2008
„Bezpieczna szkoła – bezpieczne miasto”.
Projekt badawczy realizowany przez uczniów klas I, II i III pod kierunkiem nauczycieli.
„Przyjazna szkoła” - projekt realizowany przez klasy I.
Cele główne projektu.
Zebranie informacji o szkole, jako miejscu, gdzie uczeń może rozwijać swoje zainteresowania, spędzić czas wolny i otrzymać pomoc.
Przedstawienie informacji w ciekawej formie na forum szkoły.
„Przyjazne miasto” - projekt realizowany przez klasy II.
Cele główne projektu.
Zebranie informacji o Andrychowie - mieście, gdzie młodzież może rozwijać swoje zainteresowania i bezpiecznie spędzić czas wolny.
Wzmacnianie więzi ze swoim miastem.
Przedstawienie informacji w ciekawej formie na forum szkoły.
„Mapa zagrożeń naszego miasta” – projekt realizowany przez klasy III.
Cele główne projektu.
Zebranie informacji o miejscach i sytuacjach w Andrychowie, które mogą być niebezpieczne dla młodzieży.
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoim mieście.
Przedstawienie informacji w ciekawej formie na forum szkoły.
Praca nad projektami trwała od listopada 2007 r. do maja 2008 r.
W efekcie powstały trzy prezentacje multimedialne:
– „Przyjazna szkoła”,
– „Przyjazne miasto”,
– „Mapa zagrożeń naszego miasta”.
Podsumowanie projektu „Bezpieczna szkoła – bezpieczne miasto”.
Apele grup wiekowych 9 maja 2008 r.
'; if (!isset($id)) { $id = '1'; } switch($id) { default: include ("layout.php"); break; } ?>